פרקטים

פרקט למינציה

פרקט תלת/רב שכבתי

פרקט עץ גושני

DESIGN YOUR WORLD

אזהרה: ישנו הבדל מהותי בין פרקט גרמני שיוצר בגרמניה-"made in germany" לבין פרקט סיני עליו מותבע "טכנולוגיה גרמנית - german tecnolegy". לצערנו לא מעט ספקי ומתקיני פרקט מנצלים עובדה זו ומשווקים פרקט סיני תחת מסווה של פרקט גרמני ביניהם הבדלי איכות משמעותיים ביותר- השווה ובידקו מהי ארץ יצור הפרקט !

אפקט הפרקט

ריצוף פרקט הפך בשנים האחרונות לפרט עיצוב מחייב כמעט לכל חלל, בין אם זה בית מגורים, משרדים, חנויות ועוד...
רצפת פרקט פשוט משדרת סטייל ויוקרה ומשדרגת כל חדר מפשוט ליחודי, גם אם לא הושקע בחלל מאומה מבחינה עיצובית, מספיק להתקין רצפת פרקט בשביל לשנות את כל התמונה ותמיד יראה לעין שהחלל עבר שידרוג ע"י מעצבי פנים ! האפקט שיוצר הפרקט בחלל החדר פשוט מדהים ומפני שהוא שולט בכל שטח הריצפה הינו קובע את טון ואווירת חלל החדר, ממש כמו בטבע על שטח אדמה לאומת מרבד דשא, חוף הים לאומת שדה חיטה, הימצאות על כל אחד מהשטחים הנ"ל תגרום לנו להרגיש שונה, בחלק מהשטחים נרגיש מרוממים ובחלק מדוכדכים, למרות שלמעט משטח הקרקע האלמנטים הסובבים אותנו זהים, השמים אותם שמים והעננים אותם עננים וכו'... אותו עיקרון פועל על נפשינו עם שינוי הריצפה (הקרקע) בביתנו לכן  האפקט כל כך חזק ומשמעותי.

 

רמות שחיקה

פרקט למינציה מגיעה בכחמישה דרגות שחיקה, רק שלוש מהן משווקות בארץ:  AC1- שימוש בייתי , בעיקר חדרי שינה (לא משווק בארץ).  AC2 - שימוש בייתי, בעיקר חדרי שינה ואזורים בעחי תנוע ממותנת (לא משווק בארץ).  AC3- שימוש בייתי, מיועד לכל חלקי הבית.  AC4- שימוש בייתי ומסחרי, טוב לאזורים מרובי תנוע.  AC5- שימוש מסחרי, טוב לאזורים בעלי תנוע מרובה וקיצונית, בהרבה מהמקרים נבחר      לשימוש בייתי בשל עמידות ומסיביות יתרה.   יש לציין כי ברוב המקרים פרקט בעל רמת שחיקה גבוה, משמע, מראה פלסטיקי ומלאכותי  יותר המקרין פחות חמימות.  התקנת פרקט למינציה מתבצעת בשיטת ההתקנה הצפה בה הלוחות מחוברים אחד לשני ולא לריצפה הקיימת לכן ניתן להתקין על ריצוף קיים מבלי לגרום לו נזק . את הלוחות מיישמים על גבי  תשית ספוג בעובי 2-3 מ"מ או גומי 5 מ"מ. הלוחות מתחברים אחד לשני בזכות  מחברי קליק מובנים זכר ונקבה ללא צורך בדבקים , את המרווח בין הקיר לפרקט מכסים בפנל תואם או צבוע,  התקנת ספי דלת וקיצור דלתות במידת הצורך.שימו לב עבודה מקצועית מתבטאת בהרבה פרמטרים, החל מישור וכיוון נכון של הפרקט ביחס לתצורת חלל החדר, פעולות מנע לגלים והתרוממות הפרקט, שמירה קפדנית על שולי ופינות הלוח מפני פציעות וקילופים ועוד.... פרקטיקו שואפת לדיוק ולהכרה כ- החברה הטובה במדינה להתקנת פרקט !

פרקט למינציה

לפרקט הלמינציה מגוון רחב ובלתי מוגבל של צבעים, דוגמאות וטקסטורות, הלוחות מגיעים באורכים קבועים של כ- 140-190 ס"מ וברוחבים גם כן קבועים לרוב של 18-20 ס"מ אך יכולים להגיע  ברוחבים בלתי שגרתיים של 12 -25 ס"מ (תלוי ביצרן ובדגם) ,   העוביים השונים מצביעים עלל מסיביות ואמידות הפרקט והם נעים מ- 6 - 12 מ"מ ואף יותר. מגיע ללא פזה או עם פזה אורכית אוו פזה הקפית.
למעשה פרקט למינציה אינו פרקט מעץ אמיתי !  הלוח בנוי ממספר שכבות  ( ראה איור) .    
1. שכבה עליונה , שכבת מלמין שקוף , נועדה לאטום ולהגן מפני שחיקה, שכבה זו מגיע בעוביים תקסטורות וחוזק שונים מכאן  דרוג רמת השחיקה של הפרקט AC (הסבר בהמשך).    
2. נייר צילום, למעשה קובע את מראהו וצבעו של הפרקט , לרוב יבוא בדוגמאות עץ שונות ומגוונות אך לא מחייב, ניתן להשיג בדוגמאות של מראה קרמיקה, אבן, עור, ציורים, תמונות ועוד... 
3. שכבת הבסיס, עשויה מ- hdf (לוח סיבים בדחיסות גבוה = high density fibreboard ) או מ- mdf (לוח סיבים בדחיסות בינונית = medium density fibrebord) תלוי ביצרן או בטיב המוצר.    
4. שכבה תחתונה, שכבת מלמין  לאיטום הלוח.

פרקט דו/תלת/רב שכבתי

פרקט דו שכבתי , תלת שכבתי ורב שכבתי  הם למעשה גרסאות שונות של  engineered wood floor  או בתרגום חופשי " פרקט מהונדס"  כלומר זהו פרקט עץ טבעי אך עדיין מתועש. הפרקט בנוי משכבות עץ רך כבסיס ועץ אציל קשיח למדרך .

מבנה הפרקט
דו שכבתי - שכבת בסיס אחת מעץ רך וזול יותר כגון אורן או ליבנה, שכבת מדרך עליונה העץ האציל , עשויה עץ קשיח הקובע את מראה הפרקט בעובי 3-6 מ"מ.
תלת שכבתי -  בסיס משני שכבות נוגדות כיוון מעץ רך כגון אורן או ליבנה, שכבת המדרך מעץ טבעי  קשיח  בעובי 3- 6 מ"מ , עובי כולל 10 - 15 מ"מ.
רב שכבתי - בסיס עץ לבוד - plywood , שכבת מדרך עליונה,  העץ האציל, קשיח ועבה במיוחד עד 100 מ"מ, עובי כולל 15-22 מ"מ, פרקט איתני ומסיבי במיוחד. 

בכל אחת מהקטגוריות  רוחב ואורך לוח הפרקט משתנים, מגיע ללא פזה/ עם פזה אורכית או הקפית, בהתאם ליצרן ולדגם.  ניתן לקבל בגימורים המקובלים שמן - wax  או בגמר לכה - polyurethane על בסיס שמן או מים .
הפרקט יכול להגיעה גם ללא גמר כלל ויעבור תהליך גמר בשטח לאחר התקנתו על ידי מיכשור לשיוף ומריחת לכה/שמן במקום. את הפרקט ניתן לגוון ב-stain באין ספור צבעים וגוונים , ובגימורים יחודיים כגון  מעושן, דיסטרב, ענתיק ועוד...

אופן ההתקנה: בשיטה הצפה, הדבקת הלוחות אחד לשני או בחיבור קליק על מצע ספוגי ללא הדבקה לריצפה הקיימת או בהדבקת/מסמור לוחות הפרקט ישירות למשטח קיים ( osb , plywood ,ריצוף, בטון וכדו').

 
פרקט עץ גושני

פרקט עץ גושני

פרקט גושני- solid wood floor כשמו כן הוא, עשוי גוש עץ יחיד המופק מגזע העץ בשלמותו - 100% עץ אציל, העץ נחתך מגזע העץ במספר צורות , עם ה- grain (טקסטורת העץ) , נגד ה- grain וב- זוית של 45 מעלות ביחס ל- grain .
לאחר מיון לוחות העץ לכארבע רמות בסיסיות, צורתו מועבדת על ידי חיתוכים וגילופים במיכון המיועד לכך כולל יצירת מחברי זכר ונקבה - Tongue and groove , העץ עובר חיטוי ויבוש לאחוז לחות מסויים בהתאם לזן העץ, האקלים אליו הוא מיועד ועוד..

הפרקט הגושני  מופק מאין ספור זנים ותת זנים שונים של עצים מחלקים שונים של העולם, כגון: אלון לבן, אלון אדום, מייפל, מייפל קנדי, ליבנה, בוק, דובדבן, דובדבן ברזילאי,  וולנט, וולנט ברזילאי, רוזווד, וונגה, במבוק, מהגוני, טיק, ארז, ערמון, שעם, קמרו, אבוני, אקליפטוס, טיגרווד, פקאן, אגוז אמריקאי, אשור, איפא, גו'טובה, קמבלה, חרוב, פרפלהרט,  שיקמה ועוד רבים אחרים, לא כולםם ניתנים להשגה בארץ.

הפרקט מגיעה בגמר שמן - wax  או בגמר לכה - polyurethane  בסיס שמן או מים .
הפרקט יכול להגיעה גם ללא גמר כלל ויעבור תהליך גמר בשטח לאחר התקנתו על ידי מיכשור לשיוף ומריחת לכה/שמן במקום. את הפרקט ניתן לגוון (stain) באין ספור צבעים וגוונים.

עובי הפרקט הגושני הוא לרוב 3/4 אינטץ' = 19 מ"מ אך יכול להגיע בעוביים של בין 10-22 מ"מ, ורוחבים משתנים, מגיע ללא פזה או עם פזה אורכית או הקפית, תלוי ביצרן ודגם, אורכים משתנים בחבילה.

אופן ההתקנה המומלץ ביותר הינו הדבקה ומסמור למשטח עץ כגון plywood או osb , ניתן להתקין ע"י מסמור בלבד או במידה ומשטח ההתקנה הינו קשיח כגון ריצוף קיים או בטון, ניתן להדבקה בלבד.

 

© כל הזכויות על תכנים באתר זה שמורות לפרקטיקו

agoo media logo 7.png